A belvízi, sport és kedvtelési célú
kishajó-vezetői vizsga
Belvízi > tavak, folyók, csatornák
A belvízi sport és kedvtelési célú vitorlás kishajó-vezetői képesítés nemzetközi érvényű, vagyis a világ összes belvizén történő vitorlás hajó vezetésére jogosít. A hajótest hossza a 20 métert nem érheti el, s a hajón 12 főnél több utas szállítását nem engedélyezik. (20 méter hajóhossz és 12 főnél több utas esetén hivatásos képesítés kell.)
A sport és kedvtelési célú
kisgéphajó-vezetői jogosítvány szintén nemzetközi érvényű, belvizeken, 4
kW-nál nagyobb motorteljesítményű kisgéphajók vezetése esetén követelmény. Nincs
motorteljesítmény korlátozás, de a hajótest méretére és a szállítható
utaslétszámra vonatkozó korlátozás itt is ugyanúgy érvényes mint a vitorlás
kishajó vezetői engedélynél.
A vizsgát a hajózási hatósági jogkörrel rendelkező Nemzeti Közlekedési
Hatóság Hajózási Hivatala által kinevezett vizsgabizottság előtt kell letenni.
Vizsgára az jelentkezhet, aki:
[27/2012. (V. 25.) NFM rendelet]
A vizsga két részből áll: elméleti és gyakorlati rész.
Az elméleti vizsgát a tanfolyam zárását követő három héten belülre szervezzük, hiszen a vízi-KRESZ és az elméleti tárgyak tesztkérdéseinek sikeres megoldásához egyéni gyakorlásra is nagy szükség van.
Minden tanulónknak személyes hozzáférést biztosítunk az Nemzeti Közlekedési Hatóság által a vizsgáztatáshoz használt on-line vizsgarendszerhez, a felkészüléshez szükséges gyakorláshoz, melynek költsége a tanfolyami díjban benne van
Az elmélet vizsga minden vizsgaeleme írásbeli teszt (három lehetséges válaszból kell kiválasztani a jót). Személyi igazolványt és kéken vagy feketén író tollat kell hozni a vizsgára. Aki elkésik nem vehet részt a vizsgán !!!
A hajózás közlekedési és egyéb szabályaiból. ("HSZ vizsga") A vizsgalapon 26 kérdés szerepel (23 db 1 pontos és 3 db 3 pontos). Az elérhető pontszám 32, a megengedett hibák száma maximum 8. (25%) A rendelkezésre álló idő 26 perc.
Hajózási ismeretek - Tesztvizsga
Hajóvezetéstan
Hajózási földrajz, vízrajz, meteorológia
Hajóelmélet, hajók szerkezete és építése, felszerelése, hajógéptan
Vízi közlekedési ismeretek, vízből mentés, elsősegélynyújtás, környezet és tűzvédelemi ismeretek
Vitorlázás elmélet (Aki csak kisgéphajó vezetői vizsgát tesz annak ez nincs)
Ha esetleg valamelyik vizsga-elem nem sikerül (max. 2 db) csak azt kell megismételni. Ha három vagy több vizsgaelem sikertelen, az egész vizsgát meg kell ismételni egy hónapnyi türelmi időt követően
Gyakorlati vizsgára csak sikeres elméleti vizsgát követően lehet menni.
A gyakorlati vizsgát -az időjárástól függően- általában a vitorlás résszel kezdjük, majd a kisgéphajó vezetésből is vizsgázók levizsgáznak motorcsónakból is A vizsga eredményhirdetéssel zárul, a sikerrel vizsgázóknak a jogosítványt a hatóság postán küldi.
Időjárás a vizsgán: A gyakorlati vizsgát csak normál időjárási körülmények között tartja meg a hatóság. Teljes szélcsend vagy másodfokú viharjelzés esetén a vizsga elmarad. A kedvezőtlen időjárás miatt esetlegesen elmaradó gyakorlati vizsgák pótlására a Közlekedési Hatósággal együtt működve gondoskodunk (nagyon ritkán fordult eddig elő, hogy elmaradt a gyakorlati vizsga,)
A gyakorlati vizsga 9:00-kor kezdődik és általában délután 14:00-ig tart.
Gyakorlati vizsga
Vitorlás kishajó |
Kisgéphajó (1/2010 sz. SMF-HLF módszertani útmutató szerint) |
|
|
Figyelem! Az elméleti vizsga nagyon nehéz. A tananyag -főleg a hajózási szabályzat- sok és száraz, nehezen tanulható.
Több mint 1500 db. Tesztkérdés tartozik az elméleti vizsgához.. Ekkora anyagot a tanfolyam ideje alatt nem, vagy csak kiegészítő egyéni tanulással és sok gyakorlással lehet megtanulni. A tapasztalat azt mutatja, hogy átlagos képességekkel kb. 7 nap önálló tanulás és tesztgyakorlás kell, hogy biztosan sikerüljön a vizsga. (Vizsgaidőszaki csúcsformában lévő egyetemistáknál ez 4 napra csökkenthető, de ez alá semmiképpen. )
A sok trükkös tesztkérdés, a néha árnyalatnyi különbségű válaszlehetőségek miatt egy átlagos csoportból 10-20% elvérzik a teszteken.
A sikeres vizsga az otthoni önálló tanulásban és a tesztkérdések alapos begyakorlásában rejlik: minimum kétszer meg kell oldani a tesztkérdéseket. Sikertelenség csak akkor következik be, ha valaki nem fordít elegendő időt a felkészülésre, csak közvetlenül a vizsga előtt fog tanulásba. Az elméleti tesztvizsga -megfelelő gyakorlással- különösebb nehézség nélkül teljesíthető!
A vizsga lemondása: ha valaki nem tudna megjelenni a vizsgán, szóban és írásban kell azt lemondania a Hajózási Felügyelet Budapesti Irodájánál, legkésőbb a vizsgát megelőző hétfő délelőtt 9:00-ig, mivel akkor zárják le a vizsgajegyzőkönyvet. A lemondás történhet telefonon, levélben vagy faxon.
Ha valaki nem mondja le és nem jelenik meg a vizsgán, sikertelen vizsgának minősül, a vizsgadíj elveszik és az egy hónap türelmi idő életbe lép. Orvosi igazolással utólag is meg lehet menteni a helyzetet.
telefon: +36 1 8159-646 fax: +36 1 3111-412 e-mail.: hajokui@nkh.gov.hu